Kultura i tradycja w naszym międzynarodowym liceum - ke.edu.pl

Kultura i tradycja w naszym międzynarodowym liceum

02/08/2024 ds 0 Comments

Kultura i tradycje w naszym międzynarodowym liceum

Nasze liceum międzynarodowe, najstarsze w Małopolsce z programem IB, jest miejscem, gdzie różnorodność kulturowa jest nie tylko doceniana, ale również celebrowana. Dzięki uczniom pochodzącym z różnych stron świata, mamy niepowtarzalną okazję doświadczać i uczyć się od siebie nawzajem, tworząc środowisko pełne zrozumienia, szacunku i otwartości.

Język angielski jako wspólny mianownik

Na korytarzach naszego liceum często słychać rozmowy w języku angielskim. Jest to nasz język nauczania i komunikacji, co pozwala uczniom z różnych krajów porozumiewać się i integrować. Mimo różnic językowych, angielski staje się mostem łączącym różnorodne kultury, umożliwiając głębsze zrozumienie i wymianę doświadczeń.

Święta i tradycje z całego świata

W naszym liceum obchodzimy wiele świąt z różnych kultur, co sprawia, że każdy uczeń może poczuć się jak w domu i podzielić się swoimi tradycjami z innymi. Oto kilka przykładów:

• Boże Narodzenie – Choć obchody Bożego Narodzenia są popularne na całym świecie, różnice kulturowe widać w szczegółach. Uczniowie z różnych krajów dzielą się swoimi tradycjami, takimi jak Wigilia w Polsce, gdzie na stole pojawia się 12 potraw, czy amerykański zwyczaj wieszania skarpet na kominku.
  • Halloween – To święto, popularne w krajach anglosaskich, cieszy się ogromnym zainteresowaniem również w naszym liceum. Organizujemy konkurs na najlepszy kostium, a uczniowie mogą uczestniczyć w różnych atrakcjach, takich jak dekorowanie klas, czy warsztaty dyniowe. Korytarze naszego liceum zamieniają się wtedy w prawdziwy dom strachów, pełen kreatywnych przebrań i dekoracji. Uczniowie mają okazję poznać historię i tradycje związane z Halloween, jednocześnie świetnie się bawiąc.
  • Chiński Nowy Rok – To święto jest hucznie obchodzone przez naszych uczniów z Azji. Korytarze naszej szkoły podstawowej wtedy wypełniają się wtedy czerwonymi dekoracjami, a uczniowie mają okazję spróbować tradycyjnych potraw, takich jak pierożki jiaozi czy ciastka ryżowe nian gao.
  • Diwali – Indyjskie Święto Świateł jest okazją do poznania bogatej kultury i tradycji Indii. Uczniowie przyozdabiają szkołę kolorowymi lampkami, tworzą rangoli (tradycyjne wzory z kolorowego proszku) i dzielą się słodkościami.
  • Dzień Świętego Patryka – To irlandzkie święto, obchodzone 17 marca, jest doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Uczniowie zakładają zielone ubrania, uczestniczą w warsztatach tańca irlandzkiego i biorą udział w różnych grach i konkursach.

Wpływ różnorodności na edukację

Edukacja w naszym międzynarodowym liceum to coś więcej niż tylko program nauczania. To również codzienne doświadczenie różnorodności, które rozwija empatię, zrozumienie i otwartość na inne kultury. Uczniowie uczą się nie tylko przedmiotów akademickich, ale również wartości, które są kluczowe w globalnym społeczeństwie.

Różnorodność kulturowa jest jednym z naszych największych atutów. Dzięki niej, każdy dzień w naszym liceum jest wyjątkowy i inspirujący. Uczniowie mają możliwość nie tylko zdobywania wiedzy, ale także rozwijania swoich pasji i zainteresowań w międzynarodowym, wielokulturowym środowisku.