TEATR WIELKA IMPROWIZACJA Podsumowanie roku 2023/2024 - ke.edu.pl

02/07/2024 ds 0 Comments

TEATR WIELKA IMPROWIZACJA Podsumowanie roku 2023/2024

To był szalony rok.

Na deskach Kolegium wystawiliśmy 3 spektakle, z sukcesami wzięliśmy udział w kilku konkursach recytatorskich i retorycznych, zwiedziliśmy dwa teatry.

SPEKTAKLE

Rok rozpoczęliśmy refleksyjnie.
W listopadzie wystawiliśmy dramat romantyczny w rytmie muzyki Led Zepplin, Deep Purple i Pink Floyd – „Rock Dziadami”. Skrzydlata Rózia wjechała z impetem na rolkach. Widmo nauczycielki musiało ponieś konsekwencje swoich czynów i okazało się, że Guślarz śpiewa zarówno utwory zespołu Rammstein, jak i KULT. Publiczność zastanawiała się, czy sprytny uczeń Józio i Zosia dostaną się do nieba oraz jak sprawę skomentują złośliwe koleżanki, Dziewczynki i ziejące chęcią zemsty Kruki i roszczeniowe Sowy i Chór?

W okresie okołoświątecznym pobiesiadowaliśmy u Bilba w sztuce-eksperymencie „Urwani z choinki”. Chata protagonisty Władcy Pierścieni zgromadziła wszystkie osobistości popkultury i literatury – m.in. Katniss, Balladynę, Alicję z Krainy Czarów, Indiana Jonesa, Nerona, Roszpunkę, Lady Makbet, Wiedźmina, Harley Quinn, Cruellę, Watsona. Taka różnorodna galeria postaci zwiastowała tylko zbrodnię.

W kwietniu, w przedstawieniu „Con amore” przenieśliśmy się do Włoch, aby pomóc połączyć się parze zakochanych. Nie obyło się bez konfliktów, intryg, szantażów i łez – cierpienia i szczęścia. Miłość jednak zywciężyła – w rytmie włoskich evergreenów.

INICJATYWY

• Wycieczka do Gdańska
Gdański Teatr Szekspirowski zapoznał nas z niezwykle inspirującą postacią, profesorem Jerzym Limonem, twórcą tego fenomenalnego i unikatowego na skalę światową miejsca. To tam z naszymi rówieśnikami z całej Polski zobaczyliśmy komedię o niezwykle ambitnym tytule „Wszystkie dzieła Szekspira”. Wycieczka do Gdańska przede wszystkim czas odpoczynku, ale i spotkania z historią XX wieku. Dzięki wizytom Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej karty podręczników historii ożyły.

• Wizyta w Starym Teatrze
W Krakowie zwiedziliśmy również Stary Teatr, w którym uczestniczyliśmy w ciekawych warsztatach teatralnych, które pokazały nam znaczenie komunikacji w zespole. Zapoznaliśmy się z obsługą teatru i poznaliśmy teatr od podszewki. Mieliśmy również okazję na eksperymenty w laboratorium teatralnym.

• Recytacja
Warto wspomnieć, że nasi aktorzy wzięli udział w Turnieju Recytatorskim im. Andrzeja Bursy, XXI Krakowskim Konkursie Recytatorskim, a z okazji roku im. Zbigniewa Herberta – w 69.Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Nierzadko zdobywając wysokie noty i przechodząc do następnego etapu.

• Retoryka

Nasze koleżanki wzięły również udział w konkursie na Najlepszego Młodego Mówcę, organizowanym przez Akademię Retoryki Igora Zalewskiego. Stanęły w szranki z 460 rówieśnikami z szkół średnich i zostały docenione przez jury.

Każde wystąpienie było dla nas niezwykłym wyzwaniem i czasochłonnym przedsięwzięciem. Staramy się sami pisać scenariusze, które podczas prób ulegają wielu modyfikacjom.
Sporo czasu zajmuje nam również dobranie stosownej muzyki.

Dla nas ten rok to przede wszystkim nauka: aktorstwa, konferansjerki, operowania światłem, recytacji i oratorstwa. Każdej inicjatywie towarzyszy mnóstwo emocji, poziom adrenaliny sięgającej zenitu, ale i poczucie dobrze wykorzystanego czasu.

Czego się nauczyliśmy?

Jeśli, jak śpiewa Zbigniew Wodecki, teatr uczy nas życia, to można powiedzieć, że jesteśmy teraz bardziej świadomymi uczniami w szkole życia.
Próby podczas długich przerw (tak, podczas lunchu), dogrywanie szczegółów z całym zespołem (reżyserem, scenografkami, kostiumolożkami) to aktywności wymagające sporo czasu, wysiłku i zaangażowania. To również niezwykła lekcja kreatywności, przekraczania swoich ograniczeń i współpracy.

Oto nasz zespół:

Pani Małgorzata Michalska – reżyser, prowadząca nasze konto na Instragramie, bywa scenografką i scenarzystką
Aleksander Biela – aktor, recytator
Hanna Brzózka – aktorka
Atonina Chochół – aktorka, konferansjerka Anna Cichy – aktorka, retorka
Joanna Czerniejewska – retorka
Weronika Gniady – aktorka, recytatorka Nikodem Kasprzycki – aktor
Nina Krawczewska – aktorka
Justyna Litwa – aktorka, recytatorka, konferansjerka
Hanna Łukasiewicz – asystentka reżysera, operator światła
Kornelia Miąsko – operatorka światła
Martyna Oziębło – aktorka
Jagoda Pietrzak – operatorka światła
Wiktoria Pietrzyk – asystentka reżysera, scenografka, kostiumolożka Kinga Ranosz – aktorka, recytatorka
Lena Starzyńska – scenografka, kostiumolożka
Maria Sobczak – operatorka światła
Marek Winiarski – aktor, solista
Natalia Zychal – aktorka

Już nie możemy doczekać się tego co nam przyniesie rok szkolny 2024/2025!

– Teatr Wielka Improwizacja